FUTURITY

“Pot ‘O Gold” Futurity

The American Southdown Breeders’ Association “Pot ‘O Gold” Youth Futurity Program pays cash awards to youth showing ewes and wethers that were purchased as breeder nominated lambs at ASBA sanctioned sales and cooperating individual breeder online sales. The breeder nomination fee is jackpotted and funds the pro-rated cash awards to youth for the top placing in each age category. The 1st place winner of each division also receives the right to hold a traveling trophy for one year. There are four award categories: ewe lamb, fall ewe lamb, market lambs and yearling ewe.

The American Southdown Breeders’ Association established the “Pot ‘O Gold” Youth Futurity Program to:

  • Provide an incentive based award system for youth to encourage and reward high quality purchases at ASBA sanctioned sales.
  • Provide an incentive based award system for youth to encourage and reward high quality purchases at ASBA sanctioned sales.

Downloadable Forms

If you are interested in participating, please download and fill out the forms below.

Point Record Form

Futurity Rules

Point Scale

2018 Futurity Final Points 

2018 Winners

View printable results here.

Past Winners

Champion Spring Ewe Lamb

1992 Bradley Hopkins, RI; Gale Cole, IL
1993 Andy McGuire, IA; B & B Howard, OK
1994 Amber Robison, OK; Duron Howard, OK
1995 Lily Seibert, CA; Gale Cole, IL
1996 Andy McGuire, IA; B & B Howard, OK
1997 Desirae Riehle, IA; Duron Howard, OK
1998 Andy McGuire, IA; Duron Howard, OK
1999 Desirae Riehle, IA; Duron Howard, OK
2000 Desirae Riehle, IA; Duron Howard, OK
2001 Krystal Repasky, MN; Forsee Southdowns, KY
2002 Bill Leib, Mechanicsburg, PA; Duron Howard, OK
2003 Aaron Jennings, TX; David Fruendt, IL
2004 Desirae Riehle, IA; Duron Howard, OK
2005 Krystal Repasky, MN; Scenic View Farms, PA
2006 Austin Lewis, IA; B & B Howard, OK
2007 Kayla Wolkow, SD; MB Genetics, WI
2008 Nick Fowler, OH; B&B Howard, OK
2009 Whitney Betts, DE; Robert & Deb Fielder, CA
2010 Adriana Wendland, MN; A&M Ranch, IL
2011 Caroline Kuhn, IN ; John Jones, WI
2012 Emily Johnson, IL; Maddox, OK
2013 Seth Michel, IN; A&M Ranch, IL
2014 Drew George, MI; Forsee Southdowns, KY
2015 Lexy Grace, NH; Scramlin Southdowns, MI
2016 Carson Lobdell, Darlington, WI; Kody Bowman, Blandinsville, IL
2017 Drew George, Niles, MI; Forsee Southdowns, Owenton, KY
2018 Ephraim Fowler, Salesville, OH; Makenzie Padgett, Kirklin, IN

Champion Fall Ewe Lamb

2011 Andrew Burrell, ME; A.L. Hayward, ME
2012 Emily Johnson, IL; MB Genetics, WI
2013 Jenna Langer, WI; MB Genetics, WI
2014 Lucas Wilson, IN; MB Genetics, WI
2015 Robert Casey, OH; MB Genetics, WI
2016 Kyleigha Daniels, Poynette, WI; MB Genetics, Rio, WI
2017 Trent George, Niles, MI; Forsee Southdowns, Owenton, KY
2018 Drew George, Niles, MI; Forsee Southdowns, Owenton, KY

Champion Yearling Ewe

2004 Jennifer Mason, MA; Bill Leib, PA
2005 Sarah Doyle, PA; Amanda Gould, VT
2006 Austin Lewis, IA; Duron Howard, OK
2007 Sarah Doyle, PA; Walnut Lane Farm, PA
2008 Nick Fowler, OH; Splendorview Farm, MA
2009 Kacy Schneidermeyer, MO; Robert Fielder, CA
2010 Adriana Wendland, MN; Robert Fielder, CA
2011 Andrew Burrell, ME; John W. Hayward, ME
2012 Adrianna Wendland, MN; McGuire, MN
2013 Nick Fowler, OH; Rincker Southdowns, MI
2014 Abbie Burns, IN; Oldenburg Farms, OK
2015 Trent George, MI; Forsee Southdowns, KY
2016 Lexie Grace, Westmoreland, NH; Scramlin Family Southdowns, Holly, MI
2017 Alivia Porter, Ashkum, IL; Carson Knittel, Greenfield, IL
2018 Cason Lutrick, Godley, TX; Junge Family Southdowns, Cleburne, TX

Market Lamb

2015 Drew George, MI; Forsee Southdowns, KY
2016 Elizabeth Shatto, Ft. Laramie, OH; Forsee Southdowns, Owenton, KY
2017 Mylee Shatto, Ft. Laramie, OH; Forsee Southdowns, Owenton, KY
2018 
Elizabeth Shatto, Ft. Laramie, OH; Forsee Southdowns, Owenton, KY